Elastan Spandex İplik
Spandeks

Vücut hareketleri üzerindeki kapsamlı araştırmalar, kumaşlarda % 20-30’ luk bir elastikliğin yüksek seviyede konfor ve çabuk toparlanma (ilk uzunluğa dönme) sağladığını ortaya koymuştur. Bu tür kumaşlardan üretilen giysiler de uzun süre yeni bir görünüme sahip olmaktadır.


Elastan (Spandex) ihtiva eden elastik dokuma kumaşlar, vücut hareketliliğine izin vermekte, vücuda oturmakta, şekillerini korumakta ve giyim rahatlığı sağlamaktadır. Poliüretan kökenli elastan iplikler tekstil ürünlerine elastikiyet, mükemmel taşıma konforu, iyi forma girebilme ve yüksek fonksiyonalite özellikleri kazandırmaktadır.


Elastan iplikler; çıplak olarak, sarmal iplik olarak, kor ipliği olarak ya da havayla dolaştırılmış olarak ürüne eklenebilmektedir. Elastan içerikli corespun iplikler (örneğin, Lycra içerikli) kumaş tasarımcılarına geniş imkanlar sunmaktadır. Çünkü bunun gibi streç iplikler kaplama materyali olarak hemen hemen bütün kesikli liflerle geniş kapsamlı özelliklere sahip olacak şekilde üretilebilmektedir.


Elastan içeren kumaşlarla üretilen giysilerin kullanıcıya hareketi esnasında rahatlık sağlaması, kullanımla birlikte oluşabilecek sarkma ve bollaşmayı minimuma indirmesi, hoş bir görünüm sağlaması gibi nedenlerden dolayı bu ürünlere son yıllardaki talepler oldukça artmıştır. Kumaşlarda elastan kullanımı, vücut üzerinde kumaşın ikinci bir ten gibi daha iyi uymasını ve giysi ömrünün sonuna kadar herhangi bir deformasyon olmadan iyi şekil tutumuna sahip olmasını sağlamaktadır. Aktif spor giyimde ve günlük giyimde bu yeni kumaş kavramı giderek genişleyen bir satış ve kullanım alanına sahiptir. Elastomerik iplikler için en önemli kullanım alanları modaya uygun giysiler olduğu kadar çoraplar, mayolar, spor giysiler ve iç çamaşırlarıdır.


» Polyester ile kullanıldığında yıkama kolaylığı sağlar.

» Örülmesi ve boyaması kolaydır.

» 10 Denye den 840 Denye ye kadar ürün aralığı bulunmaktadır.

» İnce fine kumaşlarda hafiflik ve dayanıklılık sağlar.

» Vücudu saran spor giyim ürünleri için üretilmektedir.

» Polyesterli ürünlerde yüksek sıcaklıkta boyanma ve boya transferinin daha hızlı yapılmasında etkindir.


BLACK (SİYAH)
» Siyah renkli kumaşlarda esneme esnasında ki parlak görüntüyü engeller.

» Derinlemesine koyu örtüleme sağlar.

» Esneme esnasında koyu siyah rengini muhafaza eder.

» Boyama vs. gibi masraf gerektirmez.